Zájezd za náboženskými památkami
Představení zájezdu:
Albánci se poprvé objevili v historických záznamech z 11. stol. pocházejících z Byzantské říše. V této době byla Albánie čistě křesťanskou zemí. Od 15. stol. až do roku 1912 byla Albánie pod nadvládou Turecka, křesťanství tedy bylo zastíněno islámem. V Roce 1969 bylo veškeré náboženství zakázáno, což dělalo z Albánie jediný ústavně ateistický stát na světě. Řekli byste tedy, že odtud pochází snad nejoddanější křesťanka na světě, „Matka Tereza“.
Po pádu komunismu v roce 1991, jsou v Albánii tři hlavní náboženství jmenovitě islám, pravoslavná církev a katolická církev. V dnešní době tu náboženství nehraje velkou roli, což dělá z Albánie třináctou nejméně věřící zemí na světě.
Albánie je tedy zajímavou destinací pokud se zajímáte o historii náboženství v Albánii, kostely a mešity.
Tento zájezd trvá 6/7/8 dní (upravené Vám na míru) místa, která můžeme navštívit:
Tirana (Bektashi) – Ardenica – Apollonia – Berat (hora Tomorri) – Korca – Voskopoja – Ohrid – Tushemisht – Tirana – Kruja (klášter na vrcholu hory) – kostel sv. Antonína
Den první: Tirana
Den druhý: Tirana – Ardenica – Apollonia – Berat
Po snídani se odjíždí do Vlory. Cestou do tohoto nádherného pobřežního městečka navštívíme Ardenicu a Apollonii. Ardenica je pravoslavná katedrála pocházející ze 13. století. Říká se, že na tomto místě se v 15. stol. konala svatba albánského národního hrdiny Scanderbega. Z Ardenici se přesouváme do Apollonie, která se nachází na slavné Via Egnatia. Apollonia byla založena v 7. století př. n.l. řeckými osadníky. V dobách římské civilizace se z Apollonie stalo velké vzkvétající město (kolem 50 000 obyvatel ve 2. stol. př.n.l) ležící na řece Aos (dnes Vjosa). Zde si prohlédneme katedrálu (dnešní muzeum) s přilehlým dvorem a byzantský kostel pocházející ze 4. století. Po obědě se vydáme na cestu do Beratu. Berat je známý také jako „město tisíce oken“. Po ubytování v hotelu se půjdeme projít po čtvrti Mangalem a navštívíme etnografické muzeum. Přenocujeme v Beratu.
Den třetí: Berat
Po snídani navštívíme hrad. Zajímavé je, že lidé stále žijí za zdmi hradu, přesně tak, jako jejich předkové. Po prohlídce hradu se přesuneme k Onufriho muzeu. Onufri byl jeden z nejznámějších albánských malířů 16. století. Slavný se stal zejména svými malbami v pravoslavných kostelech po celé Albánii a Řecku. Odpoledne vyrazíme na horu Tomorri, která je duchovně velmi důležitá pro místní. Na vrcholku můžeme najít svatyni Bektashi, věnovanou bratrům Imamovi Husainovi a Abbasovi Ibn Alimu. Každoročně se tu koná setkání a tisíce poutníků podnikají cestu na toto svaté místo.
Den čtvrtý: Berat – Voskopoja
Po brzké snídani vyrazíme do města Voskopoja,v 18. století jednoho z nejdůležitějších měst na celém Balkánu. Po cestě se zastavíme v hradu a starém kostele Elbasan. Poté co dorazíme do Voskopoji navštívíme jeden z nejvýznamnějších kostelů pokrytý freskami bratrů Zeografí. Přenocujeme ve Voskopoji.
Den pátý: Voskopoja – Korca – Ohrid – Tushemisht
Tento den překročíme makedonské hranice a podíváme se do krásného městečka Ohrid. Předtím než se tam vydáme, uděláme krátkou zastávku ve městě Korca, kde navštívíme vůbec první školu v Albánii, Mirahoriho mešitu (jedna z nejstarších v zemi) a pravoslavnou katedrálu. Poté se konečně vydáme do Makedonie navštívit klášter sv. Nauma, z kláštera se vypravíme cestou sv. Nauma, kde poznáme všechny legendy a zázraky, které vykonal, než postavil kostel na vrcholku skály. Poté se podíváme na prameny řek Černá (Crni) a Drim. Odtud vyrazíme do města Ohrid, navštívit následující místa: kostel sv. Sofie, postavený mezi 11. a 14. stol. Bylo to také sídlo arcibiskupa. Sv. Clement, klasický pravoslavný kostel dominující Starému městu. V něm můžeme spatřit spojení mezi Byzantským a Italským renesančním uměním. V 9. století v „Plaoshniku“ sv. Clement z Ohridu založil první evropskou univerzitu vzdělávající až 3500 studentů. Sv. Jan v Kaneu, který je na západní straně Starého města u pobřeží jezera poskytuje výjimečný pohled na jezero obklopené horami. Pevnost Samuil atd.
Další návštěvy zahrnují: katedrála sv. Sofie, kostel sv. Painteleimona, Svatou pannu v Peribleptosově kostele, galerii Icon,bazaar. Po tomto celodenním výletu zamíříme do malé tradiční vesnice Tushemist (Albánie), kde strávíme noc.
Den šestý: Tushemisht – Tirana
Po snídani navštívíme park Drillon a vilu umění, která sloužila jako letní sídlo bývalého diktátora. Když dorazíme do Tirany, navštívíme světové ústředí řádu Bektashi a promluvíme si s „Babou“. Řád Bektashi je umírněná sekta islámu založená v Turecku, která se volně šířila jižní Albánií, zejména kvůli její toleranci. Jednu dobu byl tento řád v Turecku pronásledován a jeho představitelé tak našli útočiště v Albánii. To vedlo také k přemístění světového ústředí, které zde zůstalo dodnes. Odpoledne následuje volno. Přenocujeme v Tiraně.
Den sedmý: Tirana – Kruja (vrcholek hory) – kostel sv. Antonína (Lacit) – Tirana
Albáncům známý jako „Kisha e Lacit“ neboli „Kisha e Shna Ndout“, je tento kostel věnovaný sv. Antonínovi z Paduy. Je to místo poutníků. Tato pouť začíná 13. června a tisíce Albánců přicházejících z celé země doufají, že když zapálí svíčku v kostele, modlí se v jeskyni, třikrát obejdou kostel, nebo přespí v jeho blízkosti, jim poskytne kousek svátosti a zbaví je všech jejich problémů.
Den osmý: Tirana - Airport
Volný čas na prohlídku Tirany, odvoz na letiště a odlet.
Pro více informací nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.